ليزيك

كلمه ليزيك به معني ليزر در ضخامت قرنيه مي باشد.
(Laser Assisted in situ Keratomileusis LASIK)

 استفاده از ليزيك براي اصلاح نزديكبيني و آستيگماتيسم درسال 1998 مورد تاييد FDA سازمان نظارت بر مواد غذايي ودارويي آمريكا قرار گرفته است .ليزيك در سه مرحله به صورت زير انجام مي شود:

قبل از شروع عمل قطره بي حسي در چشم شما ريخته مي شود و پلك هاي شما با محلول بتادين ضد عفوني مي شود. بعدا شما در اطاق ليزر روي تخت به پشت دراز مي كشيد و مجددا قطره بي حسي در چشم شما ريخته مي شود. و توسط يك وسيله اي پلك ها از هم باز نگه داشته مي شود در اين جا مرحله اول عمل ليزيك شروع مي شود.

 مرحله اول: در اين مرحله به وسيله دستگاهي به نام ميكروكراتوم يك لايه نازكي از قرنيه(حدود 160 ميكرون) برداشته مي شود.

 مرحله دوم:در اين مرحله جراح، لايه نازك را از روي قرنيه كنار زده و ليزر را به لايه مياني قرنيه مي تاباند. ميزان ليزر بستگي دارد به شماره چشم كه قبلا به طور دقيق اندازه گيري شده و توسط مهندس اپراتور وارد سيستم كامپيوتر دستگاه ليزر شده است. در اين مرحله كه معمولا چند ثانيه تا يك دقيقه طول مي كشد بايد به نوري كه به چشم شما نابانده مي شود نگاه كنيد در اين مرحله صداي ليزر را مي شنويد و گاهي بويي شبيه بوي سوختگي احساس مي كنيد.

مرحله سوم : در اين مرحله بعد از شستشوي مختصر، لايه بلند شده از قرنيه مجددا در سر جاي خودش بدون نياز به بخيه قرار داده مي شود.

معمولا عمل بدون درد است. بعد از عمل شما نياز به استراحت كوتاهي داريد. در دو سه ساعت اول تاري ديد مختصري سوزش و احساس جسم خارجي طبيعي است كه معمولا بعد از 2-3 ساعت خوابيدن اين علائم از بين مي رود. بازگشت ديد بعد از ليزيك معمولا سريع است.
بعد از عمل معمولا قطره هايي به شما داده مي شود كه طبق دستور پزشك معالجتان تا يكي دو هفته بايد در چشم بريزيد.

اگر نمره چشم بيماري بسيار بالا و ضخامت قرنيه او کم باشد، به وسيله ليزيک نمي‌توان به طور کامل ديد او را اصلاح کرد و مقداري از شماره عينک او باقي خواهد ماند.